„PRZYJACIELE KSIĄŻEK Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE”

LEKCJA BIBLIOTECZNA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

27 maja 2026 r. Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Gniewkowie odwiedziła grupa „Smerfów” z Samorządowego Przedszkola Bajkowa Kraina w Gniewkowie wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Urbaniak. Nasze spotkanie było doskonałą okazją do odkrywania bibliotecznych zakamarków, poznawania książek i wspólnej zabawy. Na początku mali goście odwiedzili biblioteczne oddziały, gdzie dowiedzieli się, jak działa biblioteka i jak można zostać czytelnikiem. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały regały pełne książek i zadawały mnóstwo ciekawych pytań. Następnie przeszliśmy do czytelni, gdzie rozmawialiśmy o tym, jak należy dbać o książki, aby mogły cieszyć i służyć przez długi czas czytelnikom. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą, omawiając zasady postępowania z książką. Następnie dzieci obejrzały animację pt. „Jak powstaje książka”, aby dowiedzieć się jakie są etapy jej powstawania – od autora do drukarni i gdzie książka wędruje dalej? Nie zabrakło również kreatywnej zabawy z kolorami — polegającej na skojarzeniach z różnymi bajkami. Dużo pozytywnych emocji wywołała gra w „Znajdź ukryty element”, gdzie na ilustracji przedstawiającej wioskę smerfów, ukryte zostały książki, które dzieci z dużym skupieniem i zaangażowaniem starały się odnaleźć. Zabawa okazała się świetnym treningiem na spostrzegawczość i dostarczyła przedszkolakom mnóstwo emocji i radości. Następnie przyszła pora na odrobinę gimnastyki! Dzieci losowały proste ćwiczenia, za pomocą interaktywnego koła fortuny, wykonując każde zadanie wzorowo.Na zakończenie przedszkolaki mogły wspólnie obejrzeć swoje ulubione książki i jeszcze przez chwilę zanurzyć się w świecie opowieści, ilustracji i znanych bohaterów.
Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Urbaniak oraz grupie „Smerfów” za odwiedziny. Uśmiech, radość i aktywny udział dzieci w lekcji bibliotecznej. Zadowolenie i zainteresowanie przedszkolaków, to znak, że takie spotkania są potrzebne, aby w przyszłości przynosiły wspaniałe „czytelnicze owoce”. Mamy także nadzieję, że biblioteka nie będzie kojarzyła się dzieciom tylko z dużą ilością książek, ale również z miejscem otwartym, ciepłym i przyjaznym, do którego mają dostęp wszyscy.