Archiwum wydarzeń i projektów








„KSIĄŻKA I NATURA W BIBLIOTECE” – „LAS W SIECI” – SPOTKANIE AUTORSKIE DLA DZIECI Z MARIOLĄ FAJAK SŁOMIŃSKĄ AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA NAJMŁODSZYCH
Międzynarodowy Dzień Ziemi przypadający w dniu 22 kwietnia 2024 roku, to świetna okazja, aby przyjrzeć się otaczającej nas przyrodzie i zastanowić się jak można żyć zgodnie z naturą. Z tej okazji Biblioteka w Gniewkowie połączyła obchody Światowego Dnia Ziemi wraz ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, przypadającym 23 kwietnia 2024 roku, zapraszając pisarkę i autorkę książek, z przesłaniem ekologicznym i literackim, mając na celu promocję postaw proekologicznych oraz czytelniczych wśród dzieci. Mamy nadzieję, że świetną przygodą, zarówno ekologiczną jak i czytelniczą dla najmłodszych, będzie już 19 kwietnia 2024 roku, spotkanie z „Teatrem Dwukropek”, czyli duetem aktorsko- reżyserskim Marioli Fajak Słomińskiej aktorki, autorki książek dla dzieci „Atolka”, „Król Naszego Lasu”, „Las w sieci” i scenariuszy teatralnych oraz aktora Janusza Słomińskiego. Dzięki spektaklowi w postaci małej formy teatralnej, dzieci wybiorą się w niezwykłą wędrówkę po „Lesie w sieci” będącym zbiorem 10 wierszy o tematyce przyrodniczej. Najmłodsi poznają historię watahy wilków, świat widziany oczami ważki czy miejsca, gdzie śpią jeże. Dzięki przedstawionej opowieści, dzieci uczestniczyć będą w podróży po świecie przyrody, poznając leśnych mieszkańców – bohaterów książki „Las w sieci” autorstwa Marioli Fajak – Słomińskiej.


EDUKACJA I PROFILAKTYKA – STOP PRZEMOCY I AGRESJI
14 marca 2024 roku, w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Gniewkowie, teatr Edukacji i Profilaktyki „MASKA” z Krakowa, zaprezentuje spektakle dla młodzieży. Przedstawienie „Z PAMIĘTNIKA KUJONKI”, poruszać będzie problem przemocy i agresji wśród młodych ludzi. Z kolei spektakl „TA OSTATNIA IMPREZA”, przedstawi zagrożenia związane z zażywaniem narkotyków.
Spektakle dofinansowane z Miejsko Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gniewkowie.

Robert Małecki – polski pisarz powieści kryminalnych
3 listopada 2023 (piątek), godz. 17.30
SPOTKANIE AUTORSKIE
Robert Małecki pochodzi z Torunia i do dziś jest związany z tym miastem. Urodził się w 1977, studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i w Akademii Bydgoskiej (dziś jest to Uniwersytet Kazimierza Wielkiego). Z wykształcenia i zawodu jest politologiem, filozofem i dziennikarzem, jednak w ostatnich latach został zawodowym pisarzem. Dawniej pracował jako dziennikarz i redaktor w Gazecie Pomorza i Kujaw „Nowości” oraz w toruńskim Urzędzie Miasta i w administracji Toruńskich Wodociągów. Obecnie angażuje się w promowanie działalności literackiej i artystycznej jako prezes Fundacji Kult Kultury. Zadebiutował w 2016 roku powieścią „Najgorsze dopiero nadejdzie” i od tego czasu każdego roku ukazuje się nowa książka tego autora.
Laureat najważniejszych polskich kryminalnych trofeów literackich, w tym Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Nagrody Kryminalnej Piły. Serca czytelników podbił serią kryminalną o komisarzu Bernardzie Grossie (Skaza, Wada, Zadra) oraz drugą, o dziennikarzu Marku Benerze (Najgorsze dopiero nadejdzie, Porzuć swój strach, Koszmary zasną ostatnie). Twórczość Roberta Małeckiego zdobywa coraz większą popularność i cieszy się dużym uznaniem czytelników i krytyków.

RECITAL MUZYCZNO-POETYCKI „ANIMUS-SERCE MOJE”
22 listopada 2023 (środa), godz. 18.00
Aktor i poeta Piotr Pilarski – listopad 2023
Piotr Pilarski to laureat wielu konkursów recytatorskich oraz aktor znany z występów w teatrze jeleniogórskim i ostrowskim teatrze „Nasz Teatr”. Od wielu lat bierze również udział w Narodowym Czytaniu.
Piotr Pilarski to także poeta. Jedno z najbardziej znanych jego dzieł to cykl poetycki „Animus”, wydany w antologii z cyklu „Szuflada”. Swoją poezję z dużym powodzeniem prezentuje m.in. w liceach ogólnokształcących, bibliotekach oraz domach kultury.

„DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?!” – SPOTKANIE AUTORSKIE DLA MŁODZIEŻY Z PISARZEM JACKIEM ŁAPIŃSKIM
Już 5 października 2023 r., Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Gniewkowie odwiedzi Jacek Łapiński – pisarz, prawnik, nauczyciel, pasjonat psychologii pozytywnej, autor takich książek jak – „Z uśmiechem Ci do twarzy” i „Dlaczego warto czytać?!”. Jacek Łapiński przeprowadzi spotkanie dla młodzieży, dotyczące czytania książek i rozwoju pasji.
ZAPRASZAMY!

„KORALIKOWY ZAWRÓT GŁOWY”
WARSZTATY TWORZENIA OZDÓB Z KORALIKÓW
ZAJĘCIA BEZPŁATNE tel. 52 355 84 70
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Gniewkowie zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na zajęcia, rozwijające wrażliwości estetyczne oraz zdolności twórcze dzieci. Warsztaty mają na celu pobudzanie kreatywności, odkrywanie przyjemności tworzenia oraz cieszenie się uzyskanych efektów przez dzieci.